A nefrológusnál
A nefrológiai vizsgálatokról volt némi fogalmam ezt megelőzően is, amikor még megfordultam párszor a Nyár utcai gyerek klinikán. Van pár kedves ismerősöm, aki rémisztgetett néhány vizsgálattal, de mondtam nekik, hogy kizárt dolog, hogy velem idáig „jusson” az orvostudomány. Nincs nekem olyan nagy bajom, hogy…
A nefrológus egy fiatal pasi volt, szimpatikus doki. Sokat beszélgettünk, megmérte a vérnyomásomat, megnézte a hasamat, de semmi egyébre most nem került sor. Inkább arra volt kíváncsi, hogy élek, mi a munkám, mit és mennyit eszek, mennyi folyadékot fogyasztok. Lényeges dolog volt, hogy sohasem dohányoztam! Az ez irányú kérdések fontosak voltak, a helytelen táplálkozás és folyadék bevitel (amiben nem vagyok valami nagy bajnok) nagymértékben befolyásolja a vesék működését.
Az asszisztens nő 45 év körüli lehetett és kérdezte, hogy hány éves vagyok. Mondtam, hogy 36. A Doktorúr pedig, hogy mióta vagyok tűzoltó? Válaszoltam, hogy már 16 éve. Erre azt kérdezte, hogy akkor lassan készülök nyugdíjba, nem? Na erre az asszisztens nő úgy felkapta a fejét, ráadásul amit válaszoltam rá, hogy nem bánnám, a dolgot… teljesen kiakadt. Dörmögött, hogy neki még majd 20 évet kell dolgoznia, hogy nyugdíjba mehessen.
A beszélgetésünk során a Doktorúr kitért két előfordulható betegségre is. Az egyik a vesemembrán áteresztése, ami a fizikai megterhelésnél jöhet szóba. Itt a normális mennyiség max 2-3 VVT lehetne. A másik betegség számomra elég magas röptű megfogalmazás volt …
A doktorúr arról beszélt hogy „a vese kapuja a fül”, ha a hallásunk romlik érdemes a vesék állapotát megnézetni. A veséknek és fülnek előfordulhat egy együttes megbetegedése, és ha romlana a hallásom, mindenképp jelentkezzek nála. Vagy valami hasonló… de mennem kell hozzá, ez a lényeg.
Aztán vannak bizonyos tünetek, amik feltétlenül állapotromlásra utalnak. Mint említettem a fülek megbetegedése, ha bedagad a lábam, ha megnő a vérnyomásom, ha fehérje lesz a vizeletemben, ha furcsa testsúlyváltozásom történne rövid időn belül, ha véresebb lesz a vizeletem, illetve ha fájna a vesém.
Nem akartam semmi féle, idegen orvosi kifejezéseket írni a betegségeket illetően, mert nem tartottam fontosnak. Illetve akartam, de nem találtam meg a neten. Ha most közelebb kellett hajolnod a monitorhoz, hogy ezt elolvasd, akkor ez annak a tünete, hogy kevés a szex az életedben… :-)
Így aztán ha valami ilyesmi szóba jön, semmiképp nem fogom megúszni ezt:
VESEBIOPSZIA!!! Rémisztő szó!
Találtam egy nagyon dúrva képet róla :-)
Ödön, b...meg! De csúnya vagy!
Aztán arról beszélgettünk még, hogy milyen szintjei vannak a vese vizsgálatoknak:
- I. Szűrővizsgálatra: vizelet teljes tesztcsík módszerrel, vérnyomásmérés
- II. Vesebetegség bizonyítására: teljes vizelet, vizelet üledék, 24 órás proteinuria, Na, K, Ca, P, KN, kreatinin clearance, összfehérje, albumin, cholesterin, hasi (nephrológiai) ultrahang vizsgálat
- III. Vesebetegség (parenchymás) differenciáldiagnosztikája: gócvizsgálatok (orrmelléküreg felvétel, mellkas rtg. fogászat, gégészet, szükség szerint egyéb) AST, ANA, anti-GBM, ANCA, anti DNA, vesebiopszia.
Egyenlőre a szűrővizsgálatokon estem keresztül. Ha változás lenne, akkor megy a szekér tovább. Most várom a márciusi kontrol időpontot. Diétáznom kellene, több folyadékot innom és mérnem kell rendszeresen a vérnyomásomat.
Azt hiszem ezt a témát jól kiveséztem!
Folyt. köv… 2011. Márciusában!